Fleksitarianizm, zakupy i coś dla środowiska

Fleksitarianizm, zakupy i coś dla środowiska

Kilka dni temu przez przypadek dowiedziałam się, że jestem fleksitarianką. Nie znałam wcześniej tego pojęcia i nie miałam świadomości, że mój sposób odżywiania można ująć w jednym słowie. Otóż można. Fleksitarianizm polega na jedzeniu mięsa w bardzo ograniczonych ilościach, najczęściej nie we własnym domu, a w restauracji, na imprezie czy u znajomych. 

Mięso jadam bardzo rzadko, ale nie mogę powiedzieć jednoznacznie, że go nie lubię. Jeśli jest okazja zjem, a niektóre potrawy (np pasty z kurczakiem) nawet mi smakują. Dziwnym trafem jednak tą część marketu, w której można zaopatrzyć się w wędliny i inne tym podobne, omijam przyspieszając kroku. Po prostu mnie nie ciągnie i jeśli ktoś nie położy mi mięsa na talerzu, najzwyczajniej w świecie go nie zjem. 

Teraz już wiem, że mentalnie fleksitarianką byłam jeszcze zanim to pojęcia w ogóle powstało. Tradycyjne polskie obiadki, które dominowały w moim rodzinnym domu musiałam w siebie wmuszać, z tęsknotą i żalem wyczekując na naleśniczki z dżemem. Teraz gdy sama decyduję o zawartości mojej lodówki, problem zniknął, ale żeby w przyrodzie została zachowana równowaga pojawił się następny, a mianowicie żelazo i jego niedobór, na który osoby nie jedzące mięsa są szczególnie narażone. 

Długo żyłam w nieświadomości, że taka dieta naraża mnie na anemię, myślę jednak, że jestem na dobrej drodze do poprawy. 

Poniżej zdjęcia części moich dzisiejszych zakupów. W związku z tym, że korzystam z transportu publicznego, robię je właściwie codziennie po trochu. Jest to czasochłonne, ale cóż zrobić. Jak widzicie żadnej wędlinki, kurczaczka czy nawet paszteciku ...

A to moja ulubiona torba na zakupy, wyszperana w second handzie kilka dobrych lat temu za jakieś 50 groszy. Uwielbiam ją , a gdy zapomnę zabrać ze sobą i jestem zmuszona nabyć "foliówkę", mam wyrzuty sumienia. 

Porządki zrobione, zakupy też, przyszedł czas na relaks. Dzisiaj w planach jeszcze opróżnianie szafy ze zbędnej zawartości i wypad do Manufaktury.

reklama

Jak schudnąć?

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl