Typy nerwicy

Typy nerwicy

Głównym objawem są natręctwa ruchowe i myślowe. Bardzo często przyjmuję formę mycia rąk mogącej dochodzić do absurdalnych rozmiarów( kilkaset razy dziennie). Czasem nerwica ma taką intensywność, która nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Trudna w leczeniu, wymaga długiej terapii, najczęściej szpitalnej.

Nerwica lękowa

Nazwana od głównego objawu- lęku- który wysuwa się na prowadzenie wśród symptomów. Jest to najczęstszy typ nerwicy według występowania. Chory odczuwa napięcie, niepokój, zagrożenie, obawy, zmniejszenie własnej wartości. Lęk odróżnia się od strachu tym, że w tym drugim istnieją zagrożenia prawdziwe i możliwe. Dodatkowo chory wycofuje się z życia społecznego, uważa, że poniesie klęskę we wszystkim co poczyni. Nerwicę lękową leczy się psychoterapią oraz lekami wspomaganą przez psychoanalizę.

Nerwica narządowa

Górują w niej objawy pochodzenia somatycznego- napady ciepła, nadmierne pocenie, kołatanie serca, bóle brzucha i głowy. Występują też objawy typowe dla nerwicy- lęki, zaburzony nastrój a nawet fobie.

Nerwica wegetatywna

Ciężka do identyfikacji ze względu na somatyczny charakter objawów. Odpowiedzialny za ten stan jest wegetatywny układ nerwowy, który częściowo jest niezależny od naszej woli. Dzięki niemu organizm może reagować na emocje, regulować pracę serca i żołądka. Najczęściej dotyka układu pokarmowego jednak są przypadki w których choroba łączy wiele organów.Do objawów należą wymioty w sytuacjach stresowych, ściskanie gardła, suchość w ustach, gorące i zimne poty, uczucie wędrującego bólu. Dodatkowy lęk związany z nerwicą powoduje kłopoty ze snem i koncentracją.  Charakterystyczne bóle narządów, dodatkowy stres i nerwy powodują, że nerwica wegetatywna może być pomylona z inną chorobą. Jedyną formą badania jest rozmowa z pacjentem. Leczenie powinno odbywać się poufnie między lekarzem a pacjentem- chory może wstydzić się swoich objawów i to lekarz powinien go otworzyć i przekonać do rozmowy. W kuracji stosuje się leki antydepresyjne, uspokajające. Samo leczenie może trwać długo, lecz skutki są widoczne.

Nerwica serca

Najczęściej spotyka ludzi dorosłych w przedziale wiekowym 20-30 lat. Nerwica ta związana jest z zaburzeniem wegetatywnej części układu neuronowego. Do typowych objawów zalicza się uczucie lęku wraz z niepokojem. Objawami, które nerwicowiec łączy ze złym funkcjonowaniem serca są podobne do choroby wieńcowej- kłucie serca, drętwienie rąk. Nerwicę możemy odróżnić od choroby wieńcowej tym, że podczas wysiłku fizycznego objawy mogą ustąpić, ponieważ układ nerwowy jest wtedy zajęty „czymś innym”. Chorzy często skarżą się na uczucie duszności w pomieszczeniach, zaczynają szybko oddychać co powoduje u nich kolejne objawy- mrowienie warg, nawet chwilowy brak kontaktu z rzeczywistością. Przyczynami nerwicy serca może być stres, ciężkie traumatyczne przeżycie a nawet problemy z tarczycą. Lekarz powinien skierować chorego na podstawowe badania (EKG, badanie krwi i moczu). Leczenie odbywa się poprzez stosowanie farmakologii oraz sesji psychoterapeutycznych. Osoby z nerwicą serca mogą wykazywać skłonności do uzależnień, dlatego ważna jest kontrola przez lekarza. Chory powinien dużo odpoczywać, relaksować się, uprawiać sport.

reklama

Jak schudnąć?

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl