Leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy

Najlepszym rozwiązaniem w leczeniu nerwicy jest połączenie farmakologii z psychoterapią. Terapia oparta na samych lekach może wytłumić objawy ale nie pozwala na pełne wyzdrowienie- to pacjent musi zrozumieć źródło zaburzeń.

W leczeniu środkami farmakologicznymi stosuje się lei przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Pomagają pozbyć się lęków, poprawiają stan pacjenta. Należy uważać na nie, ponieważ mogą powodować uzależnienie.

Psychoterapia opiera się głównie na rozmowie i zrozumieniu przez pacjenta pochodzenia i zrozumienia choroby. Nie raz spotyka się osobę, która chodzi po lekarzach różnych specjalności aby doszukać się przyczyn swoich objawów somatycznych. Wreszcie, po wyeliminowaniu wszystkich możliwości chory kierowany jest do psychologa. To właśnie tutaj zaczyna się główna terapia. Następuje zmiana w myśleniu, przekonaniach na swój temat. Pacjent może podzielić się swoimi przeżyciami, odreagować. Bardzo skuteczne w leczeniu nerwic są tzw. Szkoły psychoterapeutyczne. Ze względu na dużą różnorodność nerwic zostają użyte różnorodne strategie leczenia. W takich przypadkach potrzebne jest niezwykłe wyczucie i umiejętność słuchania terapeuty.

W terapiach grupowych pacjenci mogą nauczyć się budowania prawdziwych relacji emocjonalnych w bezpiecznych warunkach. Dzięki obecności osób o podobnych przeżyciach łatwiej zapomnieć o chorobie i otworzyć się na innych. Pacjenci zgłębiają umiejętności społeczne przez doświadczenie innych osób i naśladownictwo.

Leki ziołowe uspokajające:

rumianek

korzeń waleriany

kwiatostan głogu

korzeń arcydzięgla

melisa

kwiat lawendy

Dodatkowym wsparciem dla chorego powinna być terapia rodzinna.

Czy da się całkowicie wyleczyć nerwicę?

Rokowania zależą od wieku, w którym pojawiły się objawy nerwicowe, ich nasilenia oraz moment rozpoczęcia terapii. Gdy chorobę wykryto wcześnie rokowania są bardzo dobre. Przy bardzo zaawansowansowanym stadium choroby, może ona wpływać trwale na zmianę osobowości i rokowania są o wiele mniejsze. Najtrudniejsza do wyleczenia jest nerwica natręctw- może doporowadzić do całkowitej degradacji osobowości.

reklama

Jak schudnąć?

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl