Chcę rozpocząć leczenie

Chcę rozpocząć leczenie

Kiedy po upływie roku regularnego współżycia tj. 3-4 razy tygodniowo nie udaje się począć dziecka, należy się zastanowić nad poszukaniem przyczyn naszych niepowodzeń. Na samym początku warto dodać, że często przyczyny są naprawdę łatwe do wyeliminowania, tym bardziej warto oddać się w ręce lekarzy, którzy w obecnych czasach mają ogromne możliwości jeśli chodzi o leczenie niepłodności.

Pierwszym krokiem jest znalezienie dobrego specjalisty, który zajmuje się problemami związanymi z niepłodnością. Tutaj mamy dwie opcje – możemy wybrać się od razu do kliniki leczenia niepłodności – w każdym większym mieście znajduje się przynajmniej jedna taka placówka, bądź możemy poszukać ginekologa – endokrynologa, który, mimo, że nie pracuje w klinikach zajmujących się problemami z poczęciem, zajmuje się diagnostyką tego typu problemów – nie zawsze bowiem potrzebne okazują się metody wspomaganego rozrodu, które przeprowadzane są już wyłącznie w klinikach leczenia niepłodności. Przede wszystkim warto poszukać u lekarza, który daje nam poczucie zrozumienia, rzetelności i poświęca nam tyle czasu, ile potrzebujemy. Jeżeli więc się zrazimy, warto poszukać kogoś innego, bowiem specyfika problemu wiążę się z tym, że spotkania z lekarzem, który podejmuje się naszego leczenia, będą dość częste – tym bardziej ważne jest poczucie, że jesteśmy w „dobrych rękach”.

Na pierwszą wizytę powinno udać się oboje partnerów. Czego się spodziewać na takim spotkaniu? Lekarz zacznie od wywiadu, tzn. zada nam bardzo dużo pytań odnośnie naszego ogólnego stanu zdrowia, o to jak wygląda cykl miesiączkowy, czy jest regularny, czy miesiączki są obfite bądź skąpe. Zapyta nas o przebyte operacje, urazy, obciążenia rodzinne, może również zapytać o nasz tryb życia, bądź ogólne samopoczucie. Wbrew pozorom taki wywiad jest niezwykle ważny, gdyż to właśnie na jego podstawie lekarz będzie obierał specyficzną drogę diagnostyki. Jeśli mamy w domu aktualne wyniki badań warto zabrać je ze sobą.

Nie ma jednej, uniwersalnej listy badań, które wykonuje każda para udająca się do specjalisty. W zależności od wywiadu i przyczyn, które podejrzewa lekarz, wykonuje się różne testy, tutaj przedstawiamy najczęstsze: badania FSH, LH, estradiolu i prolaktyny między 2-6 dniem cyklu, monitoring cyklu (wskazaniem jest podejrzenie braku jajeczkowania); badania FSH, LH, estrogenów, progesteronu, prolaktyny, testosteronu, hormonów tarczycy (w przypadku podejrzenia przedwczesnej menopauzy); badanie prolaktyny, enzymów wątrobowych, hormonów tarczycy, poziomu mocznika i kreatyniny (podejrzenie hiperprolaktynemii); badanie progesteronu we krwi między 20-24dc – tydzień po owulacji ( podejrzenie niedomogi lutealnej); usg jajników, badanie LH, FSH, testosteronu, lipidów i cholesterolu ( podejrzenie PCO); HSG – badanie drożności jajowodów; badanie usg i badanie markera CA-125 (podejrzenie endometriozy); histeroskopia diagnostyczna (podejrzenie wad anatomicznych macicy – np. macica dwurożna); badanie nasienia, pozwalające określić liczebność, żywotność, ruchliwość, morfologię plemników oraz ph i objętość ejakulatu – przed wykonaniem badania należy zachować wstrzemięźliwość seksualną przez okres 2 do 7dni.

reklama

Jak schudnąć?

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl