Inteligencja Emocjonalna

Inteligencja Emocjonalna

Zapewne natknąłeś się już na reklamy, które proponują przetestowanie swojego intelektu (IQ) za pomocą dziwnie brzmiących pytań. O dziwo, na zakończenie takich „darmowych” testów, twórcy proszą o wysłanie sms-a na podany numer, by uwiarygodnić Twoje dane.

Takie postępowanie nie ma już nic wspólnego z inteligencją intelektualną, a bardziej finansową, gdyż jak wiemy, wiele osób bierze udział w takich testach, dziwiąc się później, że organizatorzy zasypują ich skrzynkę reklamami. No cóż, wypadało by mieć tutaj trochę… wyczucia?

Nic podobnego. Opisany przypadek dotyczy tego, jak wiele rodzajów inteligencji ma udział w tym, jak myślimy, jak czujemy i co robimy. Intelekt przydaje się w szkole, by policzyć zadanie matematyczne, ale jest już zupełnie bezradny, gdy trzeba podjąć decyzję podczas sprawdzianu, czy pozwolić ściągać koledze z ławki.

Gdybyśmy pominęli wpływ intelektu i jego przejawy w codziennym życiu, pozostałoby nam bardzo wiele sytuacji do przeanalizowania, które nijak mają się do prostego wyliczania, analizowania czy stosowania według wzorów z pamięci. To właśnie powoduje, że opieranie się na inteligencji tylko w formie intelektu, daje bardzo mierny wgląd w funkcjonowanie umysłu, który przecież musi radzić sobie z wieloma rodzajami zdarzeń i procesów.

analizując wieloletnie badania zarówno w dziedzinie psychologii, medycyny, pedagogiki, zarządzania czy psychoterapii, doszedł do wniosku, iż inteligencja pojmowana klasycznie to zbyt mało, by rozwikłać wszystkie zagadki, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Przede wszystkim zastanawiał fakt, dlaczego szefami wielkich korporacji zostają osoby o przeciętnym intelekcie, a bez pracy pozostają osoby, które były najlepsze w klasie?

reklama

Jak schudnąć?

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl