Przewód pokarmowy i jego rola w odżywianiu

Przewód pokarmowy i jego rola w odżywianiu

Spożywane pokarmy ulegają wielu różnym przemianom w przewodzie pokarmowym, zanim poszczególne składniki zostaną wchłonięte i wykorzystane przez ustrój.

Jama ustna wraz z zębami i językiem jest pierwszym odcinkiem przewodu pokarmowego. Wnętrze jamy ustnej pokryte jest Moną śluzową, w której znajdują się ujścia gruczołów ślinowych. Na powierzchni języka znajdują się zakończenia nerwów smakowych w postaci tzw. kubków smakowych. Następnym odcinkiem jest przełyk, który doprowadza pokarm do żołądka.

Przełyk łączy się z żołądkiem poprzez wpust. Wnętrze żołądka wyściela błona śluzowa zawierająca gruczoły wydzielające sok żołądkowy, w którym występuje kwas solny i enzymy trawienne. Następny odcinek przewodu pokarmowego to jelito cienkie połączone z żołądkiem przez odźwiernik. Jelito cienkie jest bardzo długie, wynosi 4+5 m. Pierwszy jego odcinek długości ok. 25 cm nosi nazwę dwunastnicy, następne jest jelito czcze i kręte. Całą wewnętrzną powierzchnię jelita cienkiego, mocno pofałdowaną, pokrywają kosmła jelitowe, przez które odbywa się wchłanianie strawionego pokarmu. Bez przerwy odbywają się naprzemienne ruchy skurczowe jelita, zwane ruchami robaczkowymi lub perystaltyką, co umożliwia przesuwanie porcji nad- trawionego pokarmu lub niestrawnych części do ostatniego odcinka przewodu pokarmowego, jakim jest jelito grube.

Poza przewodem pokarmowym znajdują się dwa gruczoły: wątroba i trzustka. Wątroba wytwarza żółć oraz bierze ważny udział w gospodarce węglowodanami, białkami i tłuszczami. Żółć jest doprowadzana przewodem połączonym z dwunastnicą. Trzustka jest gruczołem znacznie mniejszym od wątroby. Produkuje sok trzustkowy doprowadzany przewodem do dwunastnicy oraz insulinę wchłanianą do krwi, regulującą przemiany węglowodanów w organizmie.

reklama

Jak schudnąć?

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl